Български стартъп създаде автономен робот за плевене


06 Mar 2024

Българският стартъп Smart Farm Robotix разработва автономен робот, задвижван изцяло от слънчева енергия, който да плеви селскостопански насаждения. Машинката тежи около 80 кг. Задвижва се от четири електромотора – по един във всяко от колелата. Соларен панел осигурява необходимата енергия за денонощна работа – през деня батерията се зарежда с достатъчно енергия, за да работи през нощта. Движението и откриването на бурените става с помощта на изкуствен интелект.

Българският робот е разработен изцяло с идеята за селскостопанска работа в Южна Европа – район, който според създателите на робота е пренебрегван от конкуренти решения заради специфичните почви и неравния терен. Големият плюс на Smart Farm Robotix е възможността роботът напълно автономно да плеви многогодишни растения – сегмент при автономните селскостопански роботи, който засега не е попълнен.

Роботът има хитра система на окачване, позволяващи движение дори при голям наклон, включително когато земята е мокра и хлъзгава. Продуктът на Smart Farm Robotix има многобройни очи (камери за движение и за растенията, GPS и други инструменти за подпомагане на точното позициониране и разделянето на растенията на полезни култури и плевели). Мозъкът на робота разчита на система Nvidia Jetson Nano с инструменти за комуникация и дистанционно управление, което позволява мониторинг на работата по всяко време и супер прецизно движение. Гони се ефективност, която да се сравнява с тази на десетима опитни работници, работещи ръчно.

Първите тестове в България вече са успешни, като предстоят все по-сложни тестове по тежки терени и с по-сложни за разпознаване растения – както у нас, така и в Южна Италия, която изглежда ще бъде един от водещите пазари, когато продуктът бъде готов. Екипът засега се състои от 15 души, като се предвижда той да бъде удвоен с компютърни и маркетинг специалисти. Компанията се надява да подобри значително робота и да го доведе до готовност за производство с наскоро спечелено финансиране от ЕС на стойност 2,4 млн. евро.

Източник: Economy.bg

Фенове сме! A вие?