Исторически момент в ТТ: Майкъл Дънлоп спечели 26-тата си победа

03 Jun 2024

С което изравнява успехите си със своя чичо, легендата Джой Дънлоп, който е най-успешният състезател в историята на Tourist Trophy. Роденият в Северна Ирландия (35) Майкъл спечели откриващата надпревара, първото от двете Monster Energy Supersport TT, което се проведе на Деня на детето, 1 юни.

Дънлоп бе трети в първата обиколка (от общо 6), но още във втората поведе със своята Yamaha YZF-R6 BN6 (№6) и отбор MD Racing (неговия, подкрепян и от Карл Кокс), и записа своята 12-та победа в Supersport ТТ. На 8,5 секунди зад него остана Дейви Тод с Powertoolmate Ducati Panigale V-Twin 955 1H (№8), а трети финишира Дийн Харисън с CBR600RR и отбор Honda Racing UK (№3).

Освен с броя на победите в TT (26), Майкъл Дънлоп настигна чичо си и с броя на подиумите – общо 40. Шансовете и двете да нараснат с по още един пункт на следващия ден, в т.н. RST Superbike TT, също бяха големи, но на 2 юни Дънлоп нямаше късмет.

Майкъл летеше на чело със своя CBR1000RR-R Fireblade SC82 до 4-тата обиколка и второто си спиране в бокса. Преднината му пред Дейви Тод бе 25,1 сек, но след като излезе отново на трасето, роденият в Балимъни (там няма бали с пари) състезател спря заради недобре закачения си нов визьор на каската Arai. “These fu**ing idiots!”, бяха първите му думи, след спирането му при Bray Hill, преди да свали шлема, допълнено от “Dickheads!” и последващи епитети.

Фалът с каската позволи на състезателя на състезателя на FHO Racing Питър Хикман, и неговото BMW M 1000 RR (№10), да поведе и в последвтвие да спечели RST Superbike TT. Втори завърши Дейви Тод (+5,8 секунди), следван от Харисън.

Любопитен факт е, че Майкъл успя не само да завърши 4-ти, но го направи поставяйки нов рекорд в клас Superbike - 135,970 мили в час (218,82 км/ч). Пети видя карирания флаг също асът Джеймс Хилиер от WTF Racing (№5, CBR1000RR SP SC77), на 2,8 секунди пред страхотния Джон Макгинес, също с ‘Blade (№1,H onda Racing UK).