Кой ще прави Porsche 911 след масовото съкращение в Цуфенхаузен?


14 Feb 2025

Много лоши новини за служителите на Porsche идват директно от самата компания. Германският производител обяви, че ще съкрати близо 1900 работници в двата си завода в Щутгарт. Това ще се случи до 2029 г., а причините са няколко.

Съкращенията ще бъдат основно в най-големия завод на Porsche – „Щутгарт – Цуфенхаузен“, където се произвеждат всички версии на 911. Никъде другаде по света не се сглобява Porsche 911. Само тук. С толкова много съкратен персонал ще има изобщо кой да сглобява най-истинското Porsche в цялата гама?

Фабриката във Вайсах, намираща се западно от Щутгарт, също е включена в голямото съкращение.

Работните места са гарантирани за служителите на Porsche до 2030 г., като дотогава са изключени съкращения, което означава, че компанията ще трябва да разчита на доброволното напускане на служителите.

Съкращенията бяха обявени, след като Porsche започна да слага край на временните договори за работните в производството през 2024 г. и обяви, че повече няма да няма да удължава временни договори, пише ДПА.

Porsche преминава през бурни времена. Компанията обяви неочаквано по-рано този месец, че уволнява главния финансов директор Луц Мешке и главния търговски директор Детлев фон Платен, без да обясни причините за решението си.

Акциите на Porsche поевтиняха рязко и базираната в Щутгарт компания се бори със спад на продажбите в Китай.

Porsche, който някога разполагаше с едни от най-амбициозните стратегии за електрически автомобили в промишлеността, обяви също, че отново ще се фокусира върху автомобилите с двигатели с вътрешно горене.

Най-достъпният хибриден SUV?