Тази Lancia Delta S4 Rally е била на Марку Ален. Продава се за малко под… 1 млн. лв.

• Галерия с 35 снимки. Галерия с 35 снимки.

16 Jul 2020

Lancia Delta S4, която наследи мега яката Lancia 037, последната кола на италианците за Group B. Истинско чудовище, вече с двойно предаване и 1,8-литров 4-цилиндров редови мотор с механичен компресор и турбина. По официални данни е развивал около 490 к.с., но според слухове, този двигател е бил способен и на над 1000 коня при 5 бара, в екстремни условия. При маса на S4 от около 900 кг… Ле-ле.

В сайта на RM Sotheby’s, който следим из късо, се появи тази красавица, шаси #207. Този екземпляр взема първото си състезателно участие през 1985-та в рали „Рак“, финиширайки на 2-ро място в генералното класиране. Финландската легенда Марку Ален и навигаторът му Иика Кивимаки финишират на едва 60 секунди зад победителите, след 63 отсечки и близо 900 състезателни километра.

По-нататъшната история на колата включва и победа в Халкидики през 1986-та, както и още няколко не толкова вълнуващи старта. В момента носи автографите на Марку и Иика и е обявена под лот №240, в т.н. ‘The European Sumer Auction’, който ще приключи на 22 юли. Исканата сума е 455 хил. евро, като досега има само едно наддаване за 450 хил.

Разгледайте галерията, след което може да кликнете на тази прекрасна Lancia 037 Stradale. Писахме за нея, когато се продаваше за 1,5 млн. лв.