Държавна агенция твърди, че само 5% от водачите у нас използват телефон, докато карат
Представително изследване на Държавна агенция “Безопасност на движението по пътищата” твърди, че едва 5% от водачите у нас използват мобилни телефони, докато шофират. Това сериозно се различава от картинката, която всички виждаме всекидневно.
Според изследването около 170 хил. водачи във всеки един момент са готови да използват мобилния си телефон, независимо дали за разговор, за чат или друго. Данните се базират на преброителни пунктове, като според агенцията шофьорите у нас са около 3 млн.
Агенцията, цитирана от БТА, обръща внимание, че дори малко разсейване, например за пиене на вода, разконцентрира водачите сериозно и може да бъде предпоставка за пътен инцидент. Подобно разсейване заради телефон или ядене на сандвич, води до 25% от всички пътни произшествия в Европа, сочат данни на ЕС.
Различават се четири вида разсейване: визуално, физическо, умствено и звуково. Шофьорите, които „хвърлят едно око“ на телефона при движение с 80 км/ч, отместват вниманието си от пътя за около пет секунди, за което време колата изминава над 100 метра.
Изследвания показват, че когато правим две неща наведнъж, мозъкът превключва между задачите. Всяка допълнителна задача, с която натоварваме мозъка по време на управление на кола, намалява способността да шофираме безопасно и увеличава риска от транспортно произшествие, защото шофирането е мисловна дейност.
В тази връзка от агенцията призовават шофьорите да не консумират храни по време на път, да правят почивки от поне 15 минути на всеки два-три часа, както и да изключват телефоните по време на шофиране, за да не ги разсейват.