За първи път в Космоса има дървен сателит


05 Nov 2024

През пролетта писахме за разработката на първия сателит от дърво – LignoSat. Малкото кубче със страна 10 см вече е изстреляно в Космоса в първи тест за използването на дървесина при бъдещите изследвания на Луната и Марс.

LignoSat е разработен от Университета в Киото и строителната компания Sumitomo Forestry. Той ще обикаля Земята в орбита на около 400 км височина. Изработен е от вид магнолия, като е използвана традиционна японска занаятчийска техника без винтове или лепило.

 

Идеята е да се проучи дървото като космически материал. Дървото в Космоса е доста по-трайно от това на Земята, защото не е подложено на гниене поради липса на влага и кислород. 

LignoSat ще остане в орбита в продължение на шест месеца, като електронните компоненти на борда му ще измерват как дървесината издържа на екстремната среда в космоса, където температурите се променят от от -100 до 100 градуса по Целзий на всеки 45 минути, докато сателитът обикаля в орбита и преминава от тъмната към осветената от слънцето страна на Земята.

LignoSat също така ще измерва способността на дървесината да намалява въздействието на космическата радиация върху полупроводниците, което я прави полезна за приложения като изграждането на центрове за данни, казва Кенджи Кария, мениджър в изследователския център Sumitomo Forestry в Цукуба.

 

Най-достъпният хибриден SUV?