Официално: Това е третото поколение Mercedes-Benz CLA. И е на ток!


13 Mar 2025

Снимки от премиерата в Рим, Ангел Сергеев

Та-дааам! Пред вас е изцяло новият Mercedes CLA, поколение номер три! Той е по-голям (4,72 м), по-умен и… електрически! Mercedes твърди, че това е най-интелигентната кола, която компанията някога е създавала, благодарение на изцяло новата MB.OS. И първият нов Benz, който ще следва философията да се предлага както като електрически, така и като хибриден модел. Премиерата обаче е за изцяло електрическия вариант.

Суперкомпютър

Новият CLA е първият нов Mercedes с MB.OS – на борда има суперкомпютър, свързан към облака на Mercedes. Това, твърдят инженерите на компанията, ще позволи CLA да бъде като нов в продължение на години, благодарение на обновяванията по въздуха. Т.е. CLA ще получи новите системи, които след 2-3, дори 5 години, ще видим в новата S-класа и в останалите коли със звездата. Системата на колата е базирана на AI, свързана е с ChatGPT, а гласовият асистент различава емоции. Уау!

 

Задвижване

При премиерата имаме CLA 250+ и CLA 350 4Matic. Първият има 272 к.с. и 335 Нм, а вторият – 354 к.с. и 515 Нм. И двете версии използват двустепенна скоростна кутия. До края на годината ще се появят три хибридни варианта с 48-волтова система. 

 

Батерия и зареждане

CLA е 800-волтов, което позволява впечатляваща мощност на зареждане – до 320 кВт – най-бързо зареждащият Benz. 85-киловатчасовата батерия позволява пробег от 792 км за CLA 250+ и 770 км за CLA 350 с двойно предаване. Данните са по цикъла WLTP, така че очакваме реални стойности от около 500 км.

 

Светлина

Новият CLA безспорно е сред най-елегантните Merc-ове. Бруталната предна решетка със 142 светещи диодни звезди е нещо, което не сме виждали досега в серийно производство. Добавете към тях бруталните Multibeam светлини и футуристичен интериор с 10,25-инчов екран зад волана и 14-инчов сензорен екран и получавате наистина блестящ Benz.

 

Изцяло обновен!