Голата истина: НИТО един лев от стотиците милиони, събирани от глоби на шофьорите не е отишъл за подобряване състоянието на пътищата

Нито един.
Толкова лева от стотиците милиони, събрани от глоби на шофьорите за последните години, са отишли са подобряване състоянието на пътищата. Това показва справка за Фонда за безопасност на движението, където се трупат парите от глоби на пътя. Справката бе предоставена на OFFNews по Закона за достъп до обществена информация.
Материал на Мая Младенова, OFFNews.bg
А къде са парите?
От създаването на Фонда през 2011 г. досега в него са събрани общо 650 862 563 лева от глоби. Голямата част отиват за техника, с която да се събират още глоби, показва разчетът. Други десетки милиони са похарчени за автомобили за МВР - за да излизат униформените "със самочувствие" на пътя, както се изрази бившият им министър Калин Стоянов. Или за да са просто добре оборудвани - въпрос на гледна точка. В допълнение към тези две големи пера, милиони левове годишно потъват неясно къде. Така например, през 2022 г. във Фонда са постъпили над 71 милиона лева, а разходите са малко под 17 милиона. Разликата от 54 милиона лева не е пояснена в справката.
Стратегията с техниката, засичаща нарушители, изглежда работи и постъпленията се увеличават всяка година. Но пътищата не стават по-добри, жертвите са болезнено много, а шофьорите - недоволни.
Според наредбата за работа на Фонда постъпленията в него могат да се ползват за технически средства, за работата на администрацията, за информационни кампании, но и за "дейности за подобряване на безопасността на движението по пътищата". Няма данни с пари от глоби да са ремонтирани и поддържани пътища. Такива липсват в отговора на МВР, не открихме и в регистъра с публикуваните от ведомството обществени поръчки.
Поискахме и подробна справка за разходите.
МВР не отговори на въпроса ни за всеки конкретен разход. Вижда се, че те са в порядъка на 4-8 милиона лева годишно, но през 2024 г. правят рязък скок и нарастват до 62 милиона лева.
В същата година министерството обяви големи поръчки за автомобили и обнови автопарка си със стотици коли. Част от тях бяха закупени с европейски средства, а останалите - с пари на ведомството. Публично известно бе, че става въпрос за поръчки на стойност 33 милиона лева. Не получихме отговор за разликата до обявения общ разход от 62 милиона лева. Не е ясно и къде отива разликата между събраните 117 милиона лева и похарчените 62 милиона. За тези разходи OFFNews ще потърси отговори допълнително.