Асоциация обвинява в картел за “Гражданска отговорност”


28 Apr 2026

Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) твърди, че застрахователите са направили картел за вдигане на цените на полиците “Гражданска отговорност”.

“Свидетели сме на координирано, едновременно и масово увеличение на цените на застраховка „Гражданска отговорност“ в диапазон от 70% до 300%, без каквато и да е икономическа логика или пазарно обоснование", се посочва в сигнала на БАСАТ. 

От асоциацията са сезирали множество институции: комисиите за финансов надзор, за защита на конкуренцията и на потребителите, омбудсмана. Членовете на БАСАТ изразяват "изключително сериозна тревога и възмущение от случващото се на застрахователния пазар в страната”.

Като решение на високите цени от БАСАТ предлагат:

- незабавна проверка от КЗК за наличие на картелно споразумение и координирани действия между застрахователите;

- пълна проверка от КФН относно основанията за драстичното увеличение на цените и поведението на участниците на пазара;

- държавата да се намеси за възстановяване на реалната конкуренция и защита на бизнеса.

Комисията за финансов надзор обяви, че започва проверки на начина, по който се определят цените по застраховка "Гражданска отговорност", след постъпили сигнали от гражданите и заради общественото недоволство от рязко поскъпване при някои застрахователи.

Премиум в класа си!