Бензинът и дизелът тръгнаха надолу
![]()
Рамковото споразумение за прекратяване на войната в Иран дава надежди, че цените на горивата постепенно ще се върнат към стойности, близки до тези отпреди началото на военния конфликт. Такава е и прогнозата на заместник-председателя на Асоциацията на търговците, производителите, вносителите и превозвачите на горива Димитър Хаджидимитров. Според него цените скоро ще паднат под 1,50 евро за литър.
Проверка в сайта Fuelo показва, че всъщност цената на дизела пада сериозно от началото на май. Тогава тя достигна върха си: 1,79 евро/литър. Месец по-късно средната у нас е 1,59 евро/литър. При бензина още няма подобен спад на цените и той стои близко до върховата стойност от 1,56 евро/литър – средната цена днес е 1,53 евро/литър.
Много международни експерти обаче предупреждават, че ще са необходими месеци за по-сериозен спад на цените и възстановяване на нормалното производство и верига на доставки. Малко вероятно е цените да се върнат до нивата отпреди началото на войната – около 1,25 евро/литър бензин и дизел.

Източник: Mediapool
