Глоби от 25 до 250 евро за водачи на тротинетки


10 Jul 2026

Контролът върху нарушенията с електрически тротинетки се засилва. В няколко български града паралелно се провеждат акции, които целят повишаване на безопасността при използването на тротинетки. 

В София съвместна акция на Столична община, Общинска полиция и Столичната дирекция на вътрешните работи на 8 юли 2026 доведе до 43 фиша за водачи на електрически тротинетки и шест – на колоездачи. Глобени са и трима пешеходци.

Сред глобените е имало и непълнолетни, като санкциите са главно за каране по тротоари, возене на втори човек на тротинетката и неизползване на каски. Други установени нарушения са били каране с над 25 км/ч и говорене по телефона по време на движение. Глобите са в размер от 25 до 102 евро.

В Плевен общината директно конфискува тротинетките при нарушение, като ги връща на собствениците след като глобата от 25 евро бъде платена.

В Бургас родителите на три 14-годишни деца платиха солидни глоби от по 250 евро, след като децата им са хванати да карат електрически тротинетки. Припомняме, че съгласно последните промени на законите у нас, лица под 16 години нямат право да управляват електрически тротинетки.

Има ли наистина BYD истерия у нас?