Hyperloop, бъдещето на междуградския транспорт вече се случва. Ще се движим с 1130 км/ч през пустинята. Видео и галерия
Един от най-амбициозните транспортни проекти най-накрая може да намери реална реализация, в пустините на ОАЕ. Серията от тръби, които ще ни позволят да се движим със скорост от 1130 км/ч. Визионерската компания, която разработва проекта се казва Hyperloop One и е собственост на Илон Мъск, същият човек основал Tesla Motors и SpaceX. И измислил PayPal. Умен човек.
Тази седмица бе оповестено, че компанията е подписала договор със службата отговаряща за пътищата и транспорта в Дубай, за построяването на Hyperloop система, която ще позволи покриването на 160-те км между Абу Даби и Дубай, за 12 минути. Тук говорим за придвижване на хора и товари със скорост от 700 мили в час или 1130 км/ч. Супер.
Колко ще бъде сигурен Hyperloop? Ами, би следвало това да не е проблем, като вземем предвид например японския влак-стрела „Шинкансен“, който за момента е най-бързото средство за масов наземен транспорт. Опериращ при скорости от 320 км/ч, за последните 50 години, влакът няма нито един инцидент. Тоест, тази сигурност може да се транслира.
Следващата стъпка в този тип транспорт бе и е т.н. маглев влакове, левитиращи във въздуха и носещи се на сантиметри от „релсите“, благодарение на мощни електромагнити. Максималната скорост на такъв влак за момента е 603 км/ч. В Китай пък маглев оперира вече близо 10 години, при скорости от 400 км/ч.
Тоест, сигурността на пасажерите не би трябвало да е проблем. По-големия проблем обаче би бил до колко тези пасажери ще се чувстват комфортно, с мисълта че се движат в тръба с близо 1200 км/ч... Разгледайте галерията и двата клипа, за да се запознаете с базовата идея на Hyperloop.