Учени от БАН разработват ново поколение батерии и хибриден тролей


05 Dec 2019

Разработките са част от програмата „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“, за която научихме от колегите от BBC Знание (Knowledge.bg). В техния любопитен материал се споменава също, че проектите са финансирани от „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“, като по програмата се работи от около година. BBC Знание споменават три различни проекта: батерии от ново поколение, тролейбус и кораб на водород.

Много любопитна е разработката на батерии от нов тип, при които отсъстват недостатъците на литиево-йонните компоненти. Като например рисковете от прегряване и самовъзпламеняване. Идеяата е суровините за изработка на въпросните батерии да бъдат еко-съобразни. Знаете, че литият се добива чрез минна дейност и обработката му не е особено чист процес.

Проектът за хибриден тролейбус дори вече е на прототипна фаза. За целта учените от БАН са преработили съчленен „Икарус” с дължина 13 метра, в който е инсталирана система от горивни клетки. Те работят с постъпващ от бутилки водород, който в контакт с кислорода, генерира електричество и отделя чиста вода - принципа на работа на горивната клетка. Идеята е тролейбусът да може да извършва и автономни пробези в рамките на 100 км, без да е зависим от традиционният си източник на енергия. Любопитна е и разработката на речен плавателен съд, задвижван от водород и слънчева енергия.

Чл.-кор. Контстантин Хаджииванов, ръководител на програмата 

Целта на националната научна програма „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“ (ЕПЛЮС) е да създаде нови технологии за съхраняване и преобразуване на възобновяема енергия, като и такива за улавяне и преобразуване на въглеродния двуокис от атмосферата. Общият бюджет на програмата е 7,3 млн. лв., като повече подробности за нея може да научите от официалната документация на МОН (кликнете тук за да отворите pdf-a), както и от посветения на нея сайт eplus.bas.bg

Източник: BBC Знание

Най-достъпният хибриден SUV?