Защо петролът поевтинява, а горивата у нас поскъпват?
Горивата в България са едни от най-евтините в цяла Европа, но също така са и най-скъпи спрямо покупателната ни способност. Макар в абсолютни стойности почти да няма страна, в която да може да се налее литър гориво за по-малко пари, то в сравнение със средната работна заплата българските шофьори плащат най-много, за да напълнят резервоара и са близо до дъното в тази класация, се посочва в ново изследване на руската “РИА Новости”.
Защо е така? Световните цени на петрола през последните месеци падат, като на 19 август 2021 достигнаха най-ниските си нива от пролетта насам – 66,61 долара за барел от сорта брент. Както обикновено, това не се отразява на бензиностанциите у нас. Бензин А-95 струва средно 2,27 лв./л, което е сравнима цена с преди три години, далече преди пандемията, съобщава Дневник, и значително по-висока от цената през изминалата пролет.
Защо обаче петролът поевтинява, а горивата по бензиностанциите поскъпват? Обикновено големите вериги обясняват, че все още продават наличното гориво и по-ниските цени на петрола ще се отразят едва след 30-45 дни. В същото време те удобно забравят това обяснение, когато цената на петрола се качва, а още на следващия ден това се отразява на колонките.
Според “Дневник”, който цитира Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциация (БПГА), политическата несигурност, пандемията и други фактори също играят съществена роля при определянето на цените на горивата в България. Според него сериозният ръст в цените, който забелязваме през последните седмици, скоро ще спре и цената ще започне да се променя много по-плавно нагоре и надолу.
За съжаление обаче тенденцията не е обещаваща. По-рано този месец от БПГА направиха прогноза, че до две години бензинът A-95 ще достигне цени от 3,20 лв., а дизелът ще скочи дори повече – до 3,40 лв. това е съвсем реална прогноза, базирана на предложението на Европейската комисия за по-високи данъци върху фосилните горива.
Това означава, че в средносрочен план шансът цените на горивата да тръгне надолу е доста малък, независимо от цените на петрола.