369,5 vs 369,5! Кой ще е шампионът?

• Всичко ще се реши в последното състезание Всичко ще се реши в последното състезание
  • През сезона видяхме много битки между Хамилтън и Верстапен, като преди финала точките са равни! През сезона видяхме много битки между Хамилтън и Верстапен, като преди финала точките са равни!
  • В случай че по някаква причина и двамата отпаднат, титлата ще отиде при Верстапен, който има девет победи срещу осем за Хамилтън през сезона В случай че по някаква причина и двамата отпаднат, титлата ще отиде при Верстапен, който има девет победи срещу осем за Хамилтън през сезона
  • Който от двамата се класира пред другия в зоната на точките, той ще бъде новият шампион Който от двамата се класира пред другия в зоната на точките, той ще бъде новият шампион
  • Единствената по-особена възможност е Люис да завърши девети, а Макс - десети и с най-бърза обиколка. Тогава точките пак ще са равни и Макс ще е шампион Единствената по-особена възможност е Люис да завърши девети, а Макс - десети и с най-бърза обиколка. Тогава точките пак ще са равни и Макс ще е шампион
  • Това би била първа титла за Верстапен и осма за Хамилтън Това би била първа титла за Верстапен и осма за Хамилтън
  • Mercedes неизменно имат шампион при пилотите от 2014 г., когато бе прекъсната серията от четири поредни титли на Себастиан Фетел Mercedes неизменно имат шампион при пилотите от 2014 г., когато бе прекъсната серията от четири поредни титли на Себастиан Фетел
  • 42-годишният Кими Райконен днес ще запише последното си състезание във Формула 1 42-годишният Кими Райконен днес ще запише последното си състезание във Формула 1
  • Само веднъж, през 1974 г., претендентите за титлата са имали равен брой точки. На тази снимка отдясно на ляво са Фитипалди, Регацони и Ники Лауда Само веднъж, през 1974 г., претендентите за титлата са имали равен брой точки. На тази снимка отдясно на ляво са Фитипалди, Регацони и Ники Лауда
  • Всички помнят сблъсъка на Сена с Прост, след който бразилецът спечели титлата Всички помнят сблъсъка на Сена с Прост, след който бразилецът спечели титлата

12 Dec 2021

Люис Хамилтън с Mercedes и Макс Верстапен с Red Bull се изправят един срещу друг от първа редица в последното състезание за сезона от Формула 1, за да определят кой ще бъде новият световен шампион!

Досега само веднъж в историята на спорта двамата претенденти са имали равен брой точки преди последния кръг. Това се случва през 1974 г., когато преди последния кръг в Уоткинс Глен, САЩ, Емерсон Фитипалди с McLaren и Клей Регацони с Ferrari имат по 52 точки всеки. В инфарктното състезание през 1974 г. пилотът на Surtees Хелмут Койниг загива след удар в предпазните ограждения, Фитипалди завършва четвърти, а Регацони е едва 11-и. Фитипалди печели втората си титла във Формула 1.

Днес ситуацията е следната: който от двамата – Верстапен или Хамилтън – завърши по-напред в зоната на точките, ще бъде шампион. Единствената по-особена възможност включва доста невероятния сценарий Хамилтън да завърши девети, а Верстапен – десети, но Макс да вземе точката за най-бърза обиколка. Тогава пак ще са с равен брой точки, но Макс ще е световен шампион.

Ако обаче и двамата отпаднат или са извън точките (точката за най-бърза обиколка не се дава на пилоти извън топ 10), то Верстапен ще вземе титлата, защото има с една победа повече от Хамилтън – девет срещу осем. Това дава основание на някои по-крайни анализатори да очакват Макс да търси сблъсък, който би го облагодетелствал, нещо, което Формула 1 е виждала в епохата на Сена и Прост, както и когато Шумахер удари Хил, а по-късно и Вилньов.

За Верстапен това би била дългоочаквана първа титла, както и първа за пилот от Нидерландия. Хамилтън пък в момента е наравно с Михаел Шумахер, като двамата имат по седем. Спечелването на шампионата днес би го изкачило еднолично на върха по брой пилотски титли – постижение, което след последната титла на Михаел мнозина определяха като невъзможно.

Състезанието в Абу Даби ще е интересно и по други причини. То ще е последното за Кими Райконен, който си тръгва от Формула 1 след 19 сезона в спорта. В чисто състезателен план квалификацията вчера беше много интересна. От трета позиция точно зад претендентите за титлата стартира Ландо Норис с McLaren, който (както сам се изрази) ще има най-доброто място на пистата, за да наблюдава спектакъла за титлата от първия ред, и въпреки че не би искал да повлияе на битката между двамата, би се възползвал, ако му се предостави възможност да атакува първите две позиции. В Абу Даби ще стартират 19 пилоти, след като Никита Мазепин от Haas даде положителен тест за коронавирус.

Чисто стратегически, състезанието обещава да е интересно заради различните гуми, с които започват претендентите за титлата. След грешка със средно твърдите гуми в квалификацията, Макс ще започне състезанието от първа стартора позиция, но с меките гуми, докато Люис е с медиум до него от втора позиция. Това обещава възможности за различни стратегии, така че със сигурност финалът на сезона ще си заслужава да му отделите два часа от неделния си ден!

Състезанието започва в 15:00 ч. българско време!