Индийският луноход вече се движи по Луната


25 Aug 2023

В четвъртък, 24 август 2023 г., индийският роувър “Прагян” се спусна на лунната повърхност от кораба “Чандраян-3”. 6-колесната машина направи първото си пътуване по Луната и е готова за тестове. Индия е първата страна, която успешно спуска апарат в близост до южния полюс на Луната.

 

Преди да започнат реалните изследователски дейности и вземане на проби, предстоят тестове на лунохода и неговите инструменти за планиране на траекторията на движение, както и други системи. “Прагян” ще вземe проби от лунната почва, за да определи химическия ѝ състав. Роувърът има капацитет да работи едва две земни седмици – един лунен ден. Това е периодът, в който соларните му панели ще получават енергия от слънцето, за да може да се движи.

“Прагян” тежи 27 кг, дълъг е 0,9 метра и се задвижва от електромотор с мощност 50 вата. Предвижда се да измине около 500 метра със скорост от не повече от 36 метра/час

На Луната има повече превозни средства, отколкото може би си представяте. Първи в края на 60-те каца съветският “Луноход 1”, следван от американските роувъри с мисиите Аполо 15, 16 и 17. През 1973 г. “Луноход 2” пристига на Луната, като за няколко месеца изминава 39 километра. Това и до днес остава рекорд за най-голямо изминато разстояние от превозно средство на естествения ни спътник. Единственият апарат, който е минал по-голямо разстояние по повърхността на чуждо небесно тяло е Opportunity на NASA – 45 км, но не на Луната, а на Марс. Китайските Yutu 1 и 2 също са на Луната, като вторият още е в движение. Не че на лунната повърхност има опасност от задръствания, но все пак всички тези превозни средства са си там горе… 

Лукс от Китай!