Това ли беше най-драматичното “24 часа на Льо Ман”!? (Галерия и видео)

• Галерия с 19 снимки от състезанието Галерия с 19 снимки от състезанието

17 Jun 2024

Ferrari отново спечели “24-те часа на Льо Ман” в едно от най-драматичните състезания през последните години. Поройният дъжд през нощта означаваше, че за голяма част от тъмната част от надпреварата всъщност състезание нямаше – след 4-часов период зад кола на сигурността. Но през останалото време драмата беше пълна във всеки един момент…

Ferrari спечели с кола номер 50 (Антонио Фуоко, Мигел Молина и Никлас Нилсен), като Toyota изглеждаше много близо до успеха в последните два часа, но в крайна сметка хиперколата с номер 7 (Ник де Врис, Камуи Кобаяши и Хосе Мария Лопес) остана втори. Нилсен направи чудеса от храброст, след като се наложи да посети бокса малко преди финала, за да му затворят вратата (пилотът няма как да направи това сам). След това той трябваше да кара изключително икономично, за да стигне до финала преди горивото му да свърши и все пак изпревари Toyota-та с 14 секунди.

Победата за Ferrari е още по-голяма след третото място на миналогодишните победители с кола номер 51 (Антонио Джовинаци, Алесандро Пиер Гуиди, Джеймс Каладо). На практика нищо не беше ясно до последните влизания в бокса, защото стратегиите бяха съвсем различни.

В клас LMP2 победата отиде при United Autosport (номер 22) с пилоти Оливър Джарвис, Биджой Гарг и Нолан Сийгъл.

Епичната битка в клас LMGT3 завърши с победа за Porsche Manthey (номер 91) с пилоти Морис Шуринг, Ясен Шахин и Ричард Лиц. Те измъкнаха победата от WRT BMW (номер 31) с пилоти Шон Гелаел, Дарън Лън и Аугусто Фарфус. Подиумът допълни Ford Proton (номер 88) с пилоти Денис Олсен, Джорджо Рода иМикел Педерсен.

15 коли отпаднаха от тежкото състезание, сред които и двата Alpine, както и BMW-то на Валентино Роси.