Изненада: не сме първи в Европа по превъртане на километражи

Изненада: не сме първи в Европа по превъртане на километражи
04 Nov 2024

Пазарът на употребявани автомобили е доста динамичен, следователно много неща могат да се променят само за няколко месеца или година. Ситуацията в различните държави е различна и всеки пазар има своите особености. Но къде в Европа километражите се превъртат най-често?

Индексът за прозрачност на пазара на carVertical е годишното проучване на фирмата, проведено в 25 държави. Целта му е да се определи нивото на прозрачност на отделните пазари на употребявани автомобили. Всяка държава е класирана според следните показатели - процент на километражите с фалшиви показания, среден фалшив пробег (в километри), процент повредени коли, относителна сума на щетите, процент на внесените употребявани автомобили и средна възраст на проверените автомобили.

Изненадващо или не, България далеч не се нарежда на последно място в Европа. Тази съмнителна чест се пада на Украйна, следвана от Латвия и Литва. Както и в предишни години, Обединеното кралство остава най-прозрачният пазар на употребявани автомобили сред всички държави в изследването. Само 2,1 процента от колите там са били с фалшиви километражи, а 17,8 процента от превозните средства са били повредени.

Най-малко прозрачните страни в проучването, както споменахме, са Украйна, Латвия, Литва, Румъния и Естония. Тези пазари също се класираха най-ниско и миналата година. А къде е България? Малко по-високо от тях или веднага след Естония (виж графиката по-горе). Високият дял автомобили с фалшифициран пробег и повреди, застаряващият автомобилен парк и значителните нива на внос допринасят тези пазари да се считат за изключително непрозрачни и рискови.

Най-много случаи на измами с пробег сред европейските страни са регистрирани в Латвия (11,1%) и Украйна (9,6%). Най-голям дял повредени коли е открит в Полша (62,1%) и Словакия (60,5%). Украйна пък внася най-много автомобили от всички страни в изследването (81,1% от всички автомобили, пристигнали от чужбина), следвана от Сърбия (77,6%), България (77,4%), Естония (73,3%) и Латвия (69,8%).

Обикновено купувачите в страните от Източна Европа се интересуват повече от по-стари превозни средства, но изненадващо най-високата средна възраст на колите, проверени в carVertical, е във Финландия – 13,7 години. Литва е на второ място с 12,1 години, следвана от САЩ – 11,1 години.

Фенове сме! A вие?