Себастиан Алварес - Катерицата счупи три световни рекорда (Видео)


28 Mar 2025

Името на Себастиан Алварес, наричан Катерицата, заслужава място до това на Феликс Баумгартнер. Общото между двамата е тяхната смелост да чупят рекорди във въздуха.

Помните подвига на Феликс Баумгартнер (на снимката долу), който на 14 октомври 2012 г. скочи от ръба на Космоса и постигна няколко световни рекорда в проекта Red Bull Stratos. Австриецът стана първият човек, преминал скоростта на звука при свободно падане. Той успя да достигне 1342 км/ч след скок от рекордните над 39 километра, до която височина достига с пилотиран хелиев балон, което всъщност е и третият рекорд.

На 27 март 2025 г. бе реализиран 5-годишен проект с името Red Bull Starman, с който бяха счупени други три световни рекорда с един единствен скок с уингсют костом. Те са дело на чилиеца Себастиан Алварес – Катерицата (на снимките по-долу).

Той е бивш пилот от военновъздушните сили и страстен сърфист, който е заменя океанските вълни с небесните течения.

Известен като „El Ardilla“ (Катерицата), Алварес постигна това, което мнозина смятаха за невъзможно, а повечето вероятно дори не са се замисляли - счупи три световни рекорда за уингсют  полет със значителна разлика.

С мисията Red Bull Starman Алварес летя по-бързо, по-далеч и по-дълго от всеки друг досега.

Летях много по-бързо от болид от Формула 1“, разказва Алварес. „Не че искам да се сравнявам с тях, но усещането е доста приятно да си наистина бърз - особено най-бързият жив човек.“

Трите световни рекорда:

Скорост: Алварес постигна скорост от 550 км/ч, летейки по-бързо от автомобил от Формула 1, като използва земните реактивни потоци. Предишният световен рекорд на Гинес беше 397 км/ч.

Разстояние: Той измина разстояние от 53,45 км - почти два пъти по-голямо от предишния официален рекорд на FAI, който е 29,06 км.

Време: Летейки 11 минути и 1 секунда полетът на Алаварес е точно 1,30 секунди по-дълъг от предишния официален рекорд на FAI от 9 минути и 31 секунди. Той демонстрира изключителна издръжливост, поддържайки позиция на тялото, която се равнява на двучасов планк.

Летенето с уингсют е нещо повече от екстремен спорт - това е танц между физиката и гравитацията. Специалисти като Алварес носят индивидуален костюм, който значително увеличава площта между ръцете и краката, създавайки хоризонтално плъзгане във въздуха. Скафандърът превръща човека в дишащ летателен апарат, който генерира подемна сила, позволяваща на пилотите да изминават невероятни разстояния. С развитието на спорта той става все по-конкурентен, а пионери като Алварес непрекъснато разширяват границите на възможното.

Себастиан Алварес е израснал в крайбрежния град Реняка, където още в ранна възраст се вкоренява в световноизвестната сърф сцена. Въпреки ранните си мечти да се издигне в небето Алварес прекарва юношеските си години в състезанията за Световната купа като част от младежкия национален отбор по сърф на Чили.

Желанието му да лети обаче никога не му убягва, което кара Алварес да се запише във военновъздушните сили, за да се обучава за пилот. С течение на времето усещането за комфорт във въздуха нараства, а желанието му към самостоятелните полети се увеличава, което води до кариерата му в парашутизма, бейзджъмпинга и в крайна сметка до полетите с уингсют.

Благодарение на опита си в областта на военната авиация и непоколебимата си вяра в собствените сили той си постави за цел да разшири границите на човешкия полет.

Става дума за счупване на три рекорда в един скок с уингсют костюм“, обяснява Алварес. „Това включва рекорд за разстояние, скорост и продължителност. Тези рекорди са били чупени, но те винаги са били индивидуални: спортистите се фокусират само върху разстоянието, скоростта или продължителността, а аз исках да ги пренеса на следващото ниво или на следващите три нива.“

Това, което прави постижението на Алварес особено впечатляващо е противоречивият характер на тези рекорди. Всеки от тях е изисквал различни техники и позиции на тялото, което е налагало той да прави прецизни корекции по време на спускането си.

За да извърши този безпрецедентен подвиг, Алварес разчита на най-модерното оборудване, специално разработено за неговата мисия. Неговият персонализиран костюм е с аеродинамични уширения на краищата на крилата.

Под костюма Алварес носи електрическа термосистема, която го предпазва от екстремния студ. Каската му е конструирана специално за тази мисия и разполага с усъвършенствана кислородна система, подобна на тази, използвана от пилотите на изтребители. Специализираната маска предпазва от температурата и вятъра, като същевременно гарантира, че изпускателният клапан за кислород няма да замръзне и това да има фатални последици.

Може би най-важното е, че комуникационната система предоставя GPS данни на всеки три секунди, което дава на Алварес подробна информация за скоростта му и коефициента на плъзгане.

*Източник: Red Bull

Най-добрият семеен SUV?