Tourist Trophy 2022 завърши. Победител в Senior TT е Питър Хикман с BMW M 1000 RR

• Хикман спечели своята 9-та победа в TT. Хикман спечели своята 9-та победа в TT.
  • Хики с неговото BMW M 1000 RR в цветовете на FHO Racing и Gas Monkey Garage. Хики с неговото BMW M 1000 RR в цветовете на FHO Racing и Gas Monkey Garage.
  • Харисън с неговото Kawasaki Ninja ZX-10RR. Харисън с неговото Kawasaki Ninja ZX-10RR.
  • Тук Харисън скача на моста Балах. Тук Харисън скача на моста Балах.
  • Майкъл Дънлоп при 21-та си ТТ победа във второто състезание Supersport. Майкъл Дънлоп при 21-та си ТТ победа във второто състезание Supersport.
  • Дънлоп на 26-тата миля при мемориала на Гътри. Дънлоп на 26-тата миля при мемориала на Гътри.
  • Макгинес в своя 100-тен старт. Макгинес в своя 100-тен старт.
  • Новобранецът Глен Ъруин с невероятно представяне. Новобранецът Глен Ъруин с невероятно представяне.
  • Така изглежда моторът на Харисън след два удара на птици. Така изглежда моторът на Харисън след два удара на птици.
  • Сайдкар състезателите и братя Бен и Том Бърчал по време на квалификациите. Те сa първи в класа си. Сайдкар състезателите и братя Бен и Том Бърчал по време на квалификациите. Те сa първи в класа си.

12 Jun 2022

След две години пауза, категорично най-интересната шосейна мотоциклетна надпревара, най-накрая се състоя. TT или Tourist Trophy, което се провежда от 1907 г., на разположения в Ирландско море, между Великобритания и Ирландия о-в Ман. Загубите за икономиката на острова, след отмяната на състезанията, се оценяват на 4,8 млн. паунда. TT си е голяма работа.

Джон Макгинес (тук горе със стартов номер 1) навърши 50 години и направи своя 100-тен старт. Това е старт номер сто, в едно от най-опасните състезания в света. Джон има 23 победи на острова, което го прави 2-ят най-успешен състезател в TT, след починалия през 2000 г. Джой Дънлоп. Трети зад него е племенникът на рекордьора, Майкъл Дънлоп.

Но, по-конкретно към TT 2022. Макар, че IOMTT не е само едно състезание, а серия от такива в периода 29 май – 10 юни, за триумф и най-голям престиж се смята т.н. Senior TT. В него участват най-бързите машини, а дължината на надпреварата е най-голяма – 6 обиколки на дългото 60,72 км. трасе. Това са над 360 км в състезателно темпо, с максимална концентрация.

Senior TT бе насрочено за този петък, 10.06, но трагичен инцидент със сайдкар машина (като мотор с кош, но доста по-различен), доведе до отлагане за следващия ден, събота от 11 ч. В началото Дийн Харисън с Kawasaki Ninja ZX-10RR (тук горе със стартов номер 2) поведе с 0,5 сек пред Питър Хикман с BMW M 1000 RR, но малко след това Хики навакса и мина пред Харисън с 4,1 сек. Средната скорост за първата от 6-те обиколки на Хикман бе 132,381 мили в час или 213,05 км/ч.

Състезателят на FHO Racing, подкрепян от Gas Monkey Garage, успя да задържи лидерската позиция, въпреки забавяне в бокса. Харисън пък направи чудеса, след като удари гълъб още на първата обиколка. Птицата разби визьора на каската му и го удари в лицето. В последната шеста  обиколка състезателят на DAO Racing Kawasaki удари втора птица, но въпреки инцидентите успя да финишира на 2 място. Трети завърши роденият на острова Конър Къминс, с машина Honda CBR1000RR-R и отбор с Milenco by Padgett's Motorcycles.

Шести завърши Дейв Тод, а 5-ата и 6-ата позиция заеха съответно Джеймс Хилиер с RICH Energy OMG Racing Yamaha YZF-R1N и Майкъл Дънлоп с Hawk Racing Suzuki GSXR1000. Новобранецът Глен Ъруин (по-горе, с номер 22) направи страхотен дебют и записа най-бърза обиколка за първо идване на острова, но за съжаление проблем в своята Honda CBR1000RR-R SP. Глен кара в отбор с не кой да е, а с Джон Макгинес, който пък зае 9-ата позиция.

И накрая, за да придобиете още по-ясна представа за сложността на ТТ и най-вече на Senior TT, общото състезателно време на Хикман е 01:44:56.494. Това са час и четиридесет и пет минути каране. Респект към всички състезатели.